W niedzielę 7 czerwca odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów, organizowanej rokrocznie w Pałacu w Ryczowie. Jak zwykle, pogoda dopisała, a licznie przybyła publiczność niecierpliwie czekała na tegoroczne atrakcje. Tuż po godzinie 17-tej dżwięk rogu myśliwskiego dał sygnał do rozpoczęcia uroczystości. Koło Gospodyń Wiejskich z Ryczowa, w pięknych tradycyjnych strojach, odśpiewało sławną już pieśń powitalną, a Marta Tarabuła powitała gości i przedstawiła członków Wysokiego Jury.
Tym razem tematem dnia były „Doświadczenia i eksperymenty”. Jako gość specjalny wystąpił Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema z szeregiem niezwykłych urządzeń, które zainstalowano w pałacowym parku. Dzięki nim uczestnicy imprezy mogli przez zabwę zapoznać się z prawami fizyki: mechaniki, optyki, akustyki i hydrostatyki – w sposób o wiele ciekawszy, niż na szkolnych lekcjach.
Konkurs na „Żywe obrazy” okazał się nie lada wyzwaniem dla uczestników – po raz pierwszy był konkursem tematycznym. W nawiązaniu do hasła dnia, wszystkie obrazy wybrane do konkursu łączyła wspólna idea. Siedem inscenizacji przygotowanych przez uczniów przedstawiało doświadczenia i eksperymenty, które uczeni i alchemicy wykonywali na przestrzeni wieków.
Niezwykłe doświadczenia czekały również na zwycięzców konkursu: laureaci Grand Prix wnieśli się w przestworza balonem, a nagrodą dla zdobywców I-go i II miejsca w konkursie na „Żywe obrazy” było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń w Krakowie. Naukowa wyprawa uczniów do Krakowa odbyła się w dniu 25 czerwca, tuż przed zakończeniem roku szkolnego.
W programie Nocy Muzeów znalazły się także występy taneczne dzieci, aukcja prac plastycznych na rzecz szkoły w Ryczowie, słodki poczęstunek oraz, jak zwykle na zakończenie – tradycyjny polonez na klombie przed Pałacem.
Autorką wszystkich zdjęć jest Katarzyna Niwińska. Dziękujemy!
„Pożar w pracowni alchemika”, Heindrick Heerschop, 1687.
„Magiczna latarnia”, Louis Michel van Loo, ok. 1760.
„Galileusz wyjaśnia grawitację”, Giuseppe Bezzuoli.
„Filozof wyjaśniający system planetarny”, Joseph Wright of Derby, ok. 1765.
„Eksperyment elektryczny”, Louis Michel van Loo, ok. 1760.