Herbatnik Wojenny

KULTURA NIEZALEŻNA LAT 80.

była ruchem sprzeciwu ludzi kultury wobec wprowadzenia stanu wojennego i represyjnej polityki reżimowych władz. Wystawy sztuki niezależnej, oparte przede wszystkim o mecenat Kościoła katolickiego, stawały się narodowymi i religijnymi manifestacjami. W Krakowie powstała w roku 1985 Galeria Zderzak – prywatna, działająca poza cenzurą i niezależna od ówczesnych instytucji sztuki – zarówno państwowych jak i kościelnych. Pokazywała sztukę nowego pokolenia artystów: hasłem epoki był „powrót do malarstwa”. Malowano ogromne, kolorowe obrazy – często na papierach sklejanych w wielkie płachty – o treściach symbolicznych, narodowych, erotycznych, psychodelicznych. W Polsce aluzyjny język tego malarstwa doskonale nadawał się do wyrażania zakazanych treści politycznych. Przedstawicieli tego nurtu nazywano „Nowymi Dzikimi”.

Pieczątka Zderzaka jest znakiem graficznym charakterystycznym dla kultury niezależnej lat 80.

Wycięta w linoleum przez sław­nego rzeźbiarza Jerzego Beresia, przypomina górę z jaskinią w środ­ku, choć w zamiarze projektantki – Marty Tarabuły – miała wyobrażać dwa zderzaki, symbolizujące waleczność i niezależność.

powrót  ]

Pałac w Ryczowie      ul. Szkolna 30, 34-115 Ryczów      wwww.palacwryczoiwie.org      strona www współfinansowana ze środków Unii Europejskiej