Izba Pamięci
Galeria zdjęć

Izba Pamięci Generała Zygmunta Piaseckiego w Pałacu w Ryczowie została uroczyście otwarta – w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego – w roku 2014, w 60-tą rocznicę śmierci Generała i w stupięćdziesięciolecie budowy pałacu, którego ostatnim przedwojennym właścicielem był Generał Piasecki. Dowódca 7 Pułku Ułanów im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego a potem Krakowskiej Brygady Kawalerii, Zygmunt Piasecki był jedynym kawalerzystą II RP trzykrotnie odznaczonym Orderem Virtuti Militari. W Izbie Pamięci, poprzez fotografie i zachowane dokumenty został ukazany Jego szlak bojowy – od Legionów, poprzez Szczypiorno, wojnę 1920 i kampanię wrześniową 1939. Odtworzony został także gabinet Generała, z zaprojektowanymi przez Niego unikatowymi meblami i przedmiotami codziennego użytku oraz kolekcją akwarel Jego autorstwa. W gabinecie znajduje się biblioteka poświęcona historii XX-lecia Międzywojennego oraz dziejom kawalerii.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Izba Pamięci wzbogaciła się o polichromię opartą na motywach patriotycznych. Jej autorem jest artysta plastyk Zbigniew Biel, a wykonanie dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Na szlaku Niepodległości(…)” realizowanego przez Fundację Pałac w Ryczowie w roku 2018.

W Izbie Pamięci realizowany jest cykl zajęć edukacyjnych p.t. "Historia Żywa", dla których punktem wyjścia stają się poszczególne eksponaty.

Izbę Pamięci można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się.
mail: fundacja@palacwryczowie.org
tel. 663 752 842

[ Cykl spotkań "Historia Żywa" ]   [ Cykl spotkań "Oficerowie i dżentelmeni" ]   [ więcej ]

Pałac w Ryczowie      ul. Szkolna 30, 34-115 Ryczów      wwww.palacwryczoiwie.org      strona www współfinansowana ze środków Unii Europejskiej