Architektura
Galeria zdjęć

Pałac został zbudowany w latach 1862-1864, w  charakterystycznym dla epoki romantyzmu stylu historyzującym, który w swobodny sposób łączy elementy architektury dawno minionych czasów. Głównym motywem dekoracji architektonicznej pałacu są półkoliście zwieńczone arkady, które pojawiają się w obramieniach okien - łączonych w biforia i triforia - oraz w formie ozdobnego gzymsu, który biegnie pod okapem dachu wokól całego budynku. 

Ten nurt architektoniczny określa się mianem Rundbogenstil - stylu okrągłołukowego, zwanego także arkadowym. Łaczy on elementy lombardzkiej architektury romańskiej z architekturą bizantyjską i wczesnym renesansem florenckim. W przeciwieństwie jednak do stylów historycznych - neoromanizmu czy neogotyku - nie stara się odtwarzać dokładnie form historycznych, lecz wybiera spośród nich pewne elementy, by połączyć je według oryginalnego zamysłu architekta. Do charakterystycznych cech Rundbogenstilu należą okrągłołukowe okna, szczyty fasad zdobione rozetami, często także pojawia się - jak w ryczowskim pałacu - niewysoka wieloboczna wieżyczka. Jak wskazuje obco brzmiąca nazwa, styl ten wywodzi się z kręgu architektury niemieckiej, zwlaszcza ze środowiska berlinskiego - jednego z najbardziej twórczych w XIX-wiecznej Europie. W I połowie XIX wieku budowano w ten sposób w Bawarii i w Prusach, lecz wpływy Rundobogenstil sięgały także dalej na wschód. Karl Friedrich Schinkel zaprojektował w tym stylu kościół św. Marcina w nieodległych Krzeszowicach - i nie można wykluczyć, że dzieło słynnego niemieckiego architekta zainspirowało twórcę pałacu w Ryczowie, późniejszego o dwie dekady . 

Pałac w Ryczowie rozplanowany jest na rzucie zbliżonym do litery „L”, której dłuższy, mierzący około 30 m bok, stanowi elewację frontową - północną. Fasadę dzielą dwa płytkie ryzality z trójkątnymi szczytami ozdobionymi rozetą i dekorowanymi arkadowym gzymsem. Pałac ma dwie kondygnacje; głowne wejście poprzedza arkadowy portyk wsparty na kolumnach - zburzony po 1945 i odbudowany staraniem obecnych właścicieli. W północno-zachodnim rogu, w pięciobocznym ryzalicie mieści się pałacowa kaplica, a na piętrze niewielka, sklepiona loggia; razem tworzą niewysoką wieżyczkę, zwieńczoną krenelażem.

Pierwotny układ pomieszczeń parteru - a znajdowały się tam przede wszystkim pomieszczenia gospodarcze, kuchnie z piecem chlebowym, spiżarnie - został zatarty przez powojenne przebudowy. Dziś mieszczą się tam sale wystawowe oraz otwarta z okazji 150-lecia pałacu Izba Pamięci Generała Zygmunta Piaseckiego. Z trzech klatek schodowych prowadzących na piętro zachowały się jedynie główne, trójbiegowe schody na osi wejścia. Pozostałością po schodach kręconych w częsci wschodniej jest okrągła, pusta klatka schodowa. Piętro posiada dwutraktowy układ wnętrz, a pokoje biegnące przez całą długość palacu tworzą amfiladę. Pierwotnie w części wschodniej znajdował się m.in salon kominkowy i biblioteka, a w części wschodniej - sala balowa, gabinet i oranżeria. Powojenne próby adaptacji piętra na biura i przedszkole częsciowo zaburzyły pierwotny układ wnętrz.

Pałac w Ryczowie      ul. Szkolna 30, 34-115 Ryczów      wwww.palacwryczoiwie.org      strona www współfinansowana ze środków Unii Europejskiej